Anglophone School District - East > What is Happening > Posts > French Language Public Speaking Competition
April 21
French Language Public Speaking Competition

​Our French Language Public Speaking Competition took place last week. Here are the winners by grade level: 

Grade 6 Immersion

1              Ikram Bennoune              Northrop Frye

2              Noah Lafferty                    Evergreen Park

3              Kenzie Power                    Marshview Middle

 

Grade 7 Immersion

1              Reese Mann                      Evergreen Park

2              Tomilyn Allen                     Salisbury Middle

3              Nina Lundrigan                  Marshview Middle

 

Grade 7 Late Immersion

1              Cristina Bolonyi                 Evergreen Park

2              Nathan Furlotte                                Hillcrest

3              Summer Chu                      Evergreen Park

 

Grade 7 Post Intensive French

1              Daniel Lee                           Evergreen Park

2              Ahmed Al Asi                     Evergreen Park

 

Grade 8 Immersion

1              Sunghyoun Kim                Lewisville Middle

2              Mekenzie MacDonald    Shediac Cape

3              Sydney MacEachern       Northrop Frye

 

Grade 8 Late Immersion

1              Makayla Steeves              Hillcrest

2              Kelsey Alward                   Lewisville

 

 

Grade 8 Post Intensive French

1              Jerica Tidd                           Sunny Brae

 

Grade 9 Immersion

1              Katie Smith                         Bernice MacNaughton

2              Peter Zhu                            Harrison Trimble

3              Sarah Gingles                     Bernice MacNaughton

 

Grade 9 Late Immersion

1              Sung Youn                           Moncton High

2              Sophia Choi                       Moncton High

 

Grade 10 Immersion

1              Elizabeth Landry               JMA Armstrong

2              Emma Sharpe                    Bernice MacNaughton

3              Ainsley Cunningham       Tantramar Regional

 

Grade 10 Late Immersion

1              Brooklyn Wilkins               Caledonia

2              Charley Howatt                 Petitcodiac

 

Grade 10 Post Intensive

1              Sarah Harb                         Moncton High

 

Grade 11 Immersion

1              Vanessa Laplante             Bernice MacNaughton

2              Paige Brown                       Harrison Trimble

 

 

Grade 11 Late Immersion

 

1              Sun Min Park                     Bernice MacNaughton

2              Laura Delaney                   Petitcodiac

3              Sophie Killam                     Petitcodiac

 

Grade 12 Late Immersion

1              Sean Burke                         Caledonia​

Bookmark and Share